Türkiyenin en büyük dilekçe örneği sitesine hoş geldiniz aradığınız tüm dilekçe örnekleri burada

Aile Sosyal Bakanlık

Evi Terk Eden Eşe İhtar Dilekçe Örneği

terk-nedeniylee

Aile mahkemesi tarafından ihtar çekilebilmesi için İlk olarak terk edilen eşin açık bir talepte bulunması gerekir. Buna ilişkin dilekçe ilgili büroya kaydedilip ilgili mahkemesine yapılacaktır. İhtar çekilmesi talebi bir dava olmayıp yalnızca mahkemenin değişik iş kalemine kaydedilecek bir husustur. Aile mahkemesi ihtar talebini inceleyecek ve bir karar verecektir. Aile mahkemesinin bu inceleme neticesinde 2 farklı karar yetkisi vardır : Kabul Kararı ... Devamını Oku »

Akıl Hastası Olduğundan Boşanma Davası Dilekçesi

akılhastalığısebebiyleboşanma-624x338

Sayın okurlarımız boşanma günümüzde yaygınlaştı söyleyişleri açık açığa devam etmektedir.. boşanma nedenleri farklılıkları anlaşmazlıklar birde akıl hastası olduğundan boşanma davaları bugün sizlere yazımda akıl hastası olduğundan boşanma davasını anlatacağım ; Akıl hastalığı nedeniyle boşanma, 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 165. Maddesinde düzenlenmiş olup, akıl hastalığı, özel ve nisbi boşanma sebeplerindendir. 165. madde hükmüne göre; “Eşlerden biri akıl hastası olup da ... Devamını Oku »

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

4ea14fbac21517069ff7ca256ca95346

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır ? Anlaşmalı boşanma Türk Medeni Kanunumuzun 166. Maddesinde yer almakta olup bu madde metninde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre anlaşmalı boşanma şu şekilde yasamızda yer almıştır : ‘Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu halde boşanma kararı verilebilmesi ... Devamını Oku »

Ev Telefonu Kapatma Dilekçesi Örneği

evtlfn

  EV TELEFONUNU KAPATACAKLARA UYARI Sabit ev telefonu artık pek kullanılmaz oldu nedeni hemen herkesin artık cep telefonu kullanmaya yönelmesi. Doğrusunu söylemek gerekirse kişisel olarak benim düşüncemde ev telefonlarının gereksizleştiği düşünenlerdenim ama internet bağlantısı için şimdilik ev telefonu çekmek gibi bir durumvar yoksa görüşmeler için ev telefonu pek kullanılmıyor artık. Başka nedenlerlede olsa ev telefonunuzu iptal etmek istiyorsanız yazının sonundaki ... Devamını Oku »

Evlenme İddet Süresinin Kısaltılması Dilekçe Örneği

bosanma_hukuku

KADININ BOŞANMA SONRASI BEKLEME SÜRESİ (İDDET) Türk Hukuku, nesebin karışmaması için evli bir kadının boşandıktan hemen sonra evlenebilmesini belirli şartlara bağlamıştır. Türk Mevzuatında bu husus öncelikle Türk Medeni Kanunu’nun 132. Maddesinde ve Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 26. maddesinde belirtilmiştir. 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 132. maddesi; “-Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak üç yüz gün geçmedikçe evlenemez. -Doğurmakla süre ... Devamını Oku »